Řopík dobývá Německo a nejen to! O tomhle se armádě ve 30. letech nesnilo

Tento článek ať prosím nečtou „pravověrní bunkráci“, pokud tedy nemají aspoň trochu smyslu pro nadsázku.

Titulek si trochu zapřeháněl, ale ne zase tolik. Řopíky byly ve 30. letech stavěny pro obranu republiky a svým provedením to byly defenzivní stavby, protože obvykle neměly střílny postavené čelně k nepříteli.

Nevyzbrojený Satelitní bunkr ve Znojmě bude mít poštovní schránku s adresou, ale než se tak stane a ta se přemístí ze Satelitního řopíku ze Březí do Znojma, ještě pár měsíců to potrvá.

A jak tedy v roce 2019, po více jak 80 letech od svého postavení, dokáže nevyzbrojený Satelitní řopík dobývat země? Jednoduše! Má vlastní poštovní schránku a účet na bezplatné sociální síti PostCrossing.com zaměřené na zasílání pohlednic mezi uživateli po celém světě. Řopík se tak „sám posílá“ do několika zemí po celém světě a „dobývá“ různé země, tedy i Německo. A tam jeho pohlednice zatím sklízí největší úspěchy, ostatně uznejte, kdy vám došel pohled s fotkou bunkru co má vlastní adresu! 🙂

A možná vás překvapí, že celý proces napsání a odeslání jednoho pohledu mi nezabere více jak 5 minut, každý týden takto odesílám 1 – 2. Možná bych měl nějaké turistické a propagační centrum požádat o dotaci za propagaci v zahraničí …

 

 

 

 

Schránka na Satelitním bunkru bude ....

Česká pošta je pro, Satelitní bunkr dostane poštovní schránku

Česká pošta dnes potvrdila, že bude doručovat do Satelitního bunkru poštu.

S tím bude souviset nepřímo i toto – mezinárodní síť na výměnu pohlednic z celého světa – PostCrossing.com, kde patří Česká republika do TOP 10 zemí s počtem uživatelů a odeslaných pohlednic, a kde Česká pošta kromě jiného vydala na toto téma i klasickou poštovní známku, bude mít vlastní PostCrossing registraci.

Jediné co nevím a co jsem ještě neřešil, bude adresa. Ještě než jsem nad tímto detailem stihl přemýšlet, tak jsem tento týden dostal několik vzkazů, abych nepodceňoval adresu. Návštěvníci „Jarda“ a „Petr“ shodně psali v tom smyslu, že Satelitní bunkr by si zasloužil vlastní „adresu“, byly zde celkem 2 zajímavé návrhy:

Návrhy od Jardy:

Satelitní bunkr
Satelitní xx / U Satelitu xx / Železobetonová xx
Znojmo

a ten druhý návrh od Petra je ještě odvážnější:

Satelitní bunkr
Vesmírná E (nějaké číslo)
671 81 Znojmo

Pan „Petr“ se sice nepodepsal celým jménem, ale v mailu se přiznal, že je zaměstnancem jistého magistrátu a poradil mi, že podle metodiky pro tvoření názvů ulic to není nijak nereálné, prý kontroloval i místní podmínky v okolí bunkru a doporučil mi, že je lepší a jednodušší nejdřív řešit název ulice a pak až žádost o přidělení čísla pro bunkr. Tomu říkám zájem v pracovní době! 🙂

Já osobně si nejsem úplně jistý, jak by se na tyto návrhy dívali úředníci ze Znojma, ale sám za sebe, kdybych byl velký snílek, bych zkusil něco obyčejného – Řopíková, anebo Iridiová 🙂

A to je pro tento týden z novinek asi všechno.

Pardon, tady ještě foto té schránky – bude to stejný typ, který se osvědčil ve Březí – vypadá to podle návštěvníků a kolemjdoucích jako schránka na nábojové pásy… A dotváří to vzhled bunkru.

Schránka na Satelitním bunkru bude ....

P.S. A tolik pohledů poslali návštěvníci a čtenáři Satelitního řopíku do Březí, kolik toho jednou pošlou do Znojma? To se jednou uvidí…

Do Březí zatím dorazilo toto:

Pohledy doručené do řopíku ve Březí

LED lampa, kam s ní?

Houstone, mám problém – mám lampu, ale není tam elektřina

Život občas přináší vtipné situace. Během loňského roku jsem dostal do dlouhodobé zápůjčky jako podporu mé bunkrové aktivity ve Březí „Chytré“ LED světlo v ceně několika tisícikorun o výkonu cca 50 W (regulovatelné), které jsem vzápětí nabídl obci ke dlouhodobému bezplatnému užívání, protože se jedná o svítidlo veřejného osvětlení a co já s ním, když na bunkru klasické 230 V napájení zatím stále nemám.

Elektřinu v případě potřeby získávám jen pomocí malého solárního panelu, nemluvě o tom, že současné vysokotlaké sodíkové svítidlo veřejného osvětlení u bunkru má evidentně již svá nejlepší léta za sebou, takže proto jsem tuto nabídku přijal s tím, že obec bude třeba ráda – ode mě dostane k užívání LED svítidlo za 0,- Kč (firma zapůjčila svítidlo mě, ale já bych ho zapůjčil obci, takže smluvně by nebyl žádný problém).

Úmyslem bylo, že já budu mít kvalitnější osvětlení u bunkru, obec k tomu navíc ušetří za nižší spotřebu elektrické energie a bude si třeba moci vyzkoušet LED osvětlení, výhody, nevýhody z více stran, atd. Obci jsem nabídl svítidlo bez jakýchkoliv podmínek a závazků, ostatně sám jsem jej takto dostal zapůjčené stejně, takže jak jsem dostal, tak bych jej „poslal dál“. Ve Březí ale nakonec svítidlo nikdy nebylo umístěné (nebyl zájem), takže logicky mě napadlo dát světlo k chystanému bunkru do Znojma… Jenže …

V okolí bunkru není „šťáva“

No a protože ve Znojmě v Oblekovicích u Satelitního bunkru žádné zdroje veřejného osvětlení nejsou a není tam ani dostupná klasická elektřina, jsem v koncích. Mám sice od firmy zapůjčené industriální a celkem pěkné svítidlo, ale nemám jej kam zapojit – E.ON se nechal dnes slyšet, že elektřina v té mé části města (Znojmo – Oblekovice) prostě není snadno dostupná. A navíc, že na zřízení trafostanice pár metrů od bunkru (u vedení vysokého napětí) a u zahrádek by bylo potřeba více žadatelů, atd. Prostě cca 700 metrů se opravdu k nejbližší přípojkové skříni E.ONu sám neprokopu, takže Satelitní bunkr bude muset asi spoléhat na elektrocentrálu a solární panely s měničem…. Ach jo…

A co že to LED světlo umí?

LED svítidlo je nejen vybaveno filtrem škodlivého modrého světla, ale je především vybaveno i pohybovým senzorem a hodinami reálného času, takže pokud je uživatelský zájem, lampa při nulovém pohybu v okolí dokáže snížit dle nastavení intenzitu osvětlení a šetří elektřinu, o snížení světelného smogu nemluvě = je vidět na noční oblohu. A zase naopak, když je potřeba rozsvítit více, tak si rozsvítí.

Co dál?

Pokud se mi pro ni nepovede najít v příštích týdnech nějaké užitečné využití, asi lampu firmě DrawBridge / Foxconn s díky a omluvou vrátím – nebudu pro ni mít využití.

LED lampa, kam s ní? LED lampa, kam s ní?

AMAKO vlajkový stožár

Vlajkový stožár k bunkru – co tenhle? Amako mi dalo slevu

Zadarmo vám dneska opravdu nikdo nic nedá a i sebemenší pomoc je vítána. Slyším to i od mnoha „dlouholetých bunkráků“. Spoustu podobných aktivit dotují obce a města. A když to je účelně vynaložené, je to fajn. Já dotace nemám, byť bych se sponzorům z řad jednotlivců a firem nebránil 🙂 Ale zpět k tématu.

Loni jsem sháněl ještě tehdy do Březí vlajkový stožár, oslovil jsem několik firem, většina na mojí cenovou poptávku nereagovala, zakázek měla každá firma asi dost, nedivím se.

Ozvaly se mi 3 firmy (Kooperativa VOD Uhlířské Janovice, Stida a AMAKO) a všem tímto děkuji. Jedna z firem nabízela stožár za opravdu symbolickou cenu, ale doprava na druhý konec republiky byla drahá, druhá měla nejen podle mého názoru esteticky výborně provedený design, ale cena byla i po slevě pro mě prostě vysoká a odhadovaná dodací doba opravdu dlouhá. Třetí firma – AMAKO – nabídla pro mě nejlepší poměr cena / výkon, včetně dopravy a doby dodání. Ale protože ve Březí to dopadlo, jak to dopadlo, nikdy jsem žádný vlajkový stožár neobjednal. Objednávat bych ale mohl pro Znojmo dříve, než ceny zase stoupnou a doby dodání budou opět dlouhé, léto se blíží.

Pro Znojmo bych počítal s asi 6 – 7 metrů vysokou variantou. Co vy na to?

AMAKO vlajkový stožár

 

 

Satelitní bunkr ve Znojmě 18. 2. 2019

Zastupitelům Znojma Satelitní bunkr nevadí, nikdo nebyl proti.

Dneska to bude stručný příspěvek – všech 30 zastupitelů Znojma dnes hlasovalo pro prodej pozemku do mého vlastnictví, zasedání zastupitelstva jsem byl osobně přítomný. Dotazy nebyly.

Krok nultý udělán, každopádně je to teprve začátek delší cesty, ale jsem optimista. Přijal jsem první blahopřání a zároveň „upřímnou soustrast“, protože je jasné, že to bude NĚCO práce.

Žádné bleskové akce nechystám, vše musím promyslet, propočítat, ve Březí jsem „tak trochu vykrvácel“, naštěstí jsem to stopnul víceméně včas, mohlo to být horší. Ve Znojmě by to mohlo být jiné, lepší.

Zatím tedy pouze předběžně – vítej Satelitní řopíku, ehm, tedy vlastně ať žije budoucí Satelitní bunkr ve Znojmě!

P. S. Kolik znáte Karlovaráků s bunkrem na Moravě? Vtipy na můj účet povoleny a vítány 🙂

Satelitní bunkr ve Znojmě 18. 2. 2019

Satelitní bunkr Znojmo - srpen 2018

Dneska zastupitelé ve Znojmě rozhodnou

Dnes zastupitelé ve Znojmě rozhodnou, jestli se stanu majitelem pozemku s bunkrem. Ocenění pozemku, doporučení od RM, to vše mám, ale prodej schvaluje zastupitelstvo.

Před rokem jsem byl na jiném místě naivní a při telefonním hovoru se starostou jsem si tehdy myslel, že „bunkráci“ obci nevadí a myslel jsem si, že obecní zastupitelé to budou brát jako něco, co se neděje každým dnem – Karlovarák si koupí bunkr, vyčistí ho i okolí, zajímá se o dění v obci, na řemeslné práce si najme místní, nechá „také nějakou tu korunu v obci“, stane se plátcem daně z nemovitostí (byť symbolické) a tedy příjmem obce, přikoupí i kus pozemku okolo (logicky, protože to má aktuálně 250 km daleko a žádné zázemí nemá a bez něho to v tomto případě nedává smysl) a udělá z toho ještě něco zajímavého s odkazem na historii, byť muzeum zatím neplánuje. Prostě ze zanedbaného a po několik desítek let neudržovaného místa, kde nejsou žádné inženýrské sítě a tvar okolí pozemku se aktuálně pro nic nehodí, kde dle slov starosty obec nemá žádné plány do budoucna a v územním plánu to je navíc vedené jako ostatní plocha – Technická infrastruktura, takže i pro ty podezřívavější je to bez rizika, a udělá se z toho místa něco lepšího. A to všechno s nákladem pro obec: 0,- Kč.

A ještě jsem si sám říkal, že díky mně si budou třeba sousedé i místní dělat legraci ve stylu: „Podívejte se na toho Karlovaráka, koupil za své, stará se i kus okolí aby to tam bylo pěkné, odpadky po úklidu už nepřibývají, žádné dotace nechce, nic tam nemá, ale je to hezčí než to bylo, problémy nedělá, tak ho necháme být.“ A lidem se to asi i líbilo.

Tak ne.

Zkušenost každopádně k nezaplacení a tak nyní uvidím, jak to pro změnu vidí ve Znojmě. Buď to vyjde, anebo nevyjde. Žádné drama a dnes se ukáže, jestli má cenu se Znojmem počítat a dál plánovat už od začátku. Je skvělé mít možnost volby – vypálených a po dobu několika desítek let opuštěných a neudržovaných řopíků je po celé ČR ještě stále dost… Vlastně tisíce …

Satelitní anténa z řopíku ve Březí se do Znojma asi stěhovat nebude, sháním jinou

Už prakticky od prvotního prohlédnutí bunkru ve Znojmě jsem měl pochybnosti, jestli se na něj bude hodit satelitní anténa z mého bunkru ve Březí. „Bunkráky“ asi důvod napadne, stejně jako všímavé kolemjdoucí. Zatímco bunkr ve Březí je typ A-140 zesílený a má tak nadstandardně silné stěny a strop,  ten ve Znojmě je typu A-160 normální, tedy nemá zesílené stěny a strop, takže je i na výšku nižší a zároveň je oproti cestě více zasazený do země, takže je viditelně menší/nižší.

Minulý týden jsem prováděl měření bunkru ve Březí a naměřil jsem přibližně 260 cm mezi stropnicí bunkru a okolním terénem. To ve Znojmě určitě nenaměřím a anténa s držákem ze Březí by na bunkru ve Znojmě vypadala asi příliš masivně.

Řešení je několik:

 • 1) relativně jednoduché – seříznutí držáku antény a odkopání zeminy okolo bunkru, takže bunkr lehce „zmohutní“, byť díky odkopání zeminy
 • 2) komplikovaný způsob s odvlhčením – nadzvednutí bunkru (váha do 80 tun) jeřábem o cca 20 cm nad úroveň terénu a položení do štěrkového lože s možností položení vodorovné izolace a odstranění příčin vlhnutí bunkru. Původně „utopený bunkr v zemi“ by tak zmohutněl a navíc by se zbavil vlhkosti. Problémem je cena operace.
 • 3) nejjednodušší řešení – pokus o sehnání menší satelitní antény o průměru kolem 2 m.

Zatím vyhrává varianta číslo 3 – pokus sehnat menší anténu. Shánět budu opět mezi radioamatéry a pokud by se nedařilo, pokusím se oslovit firmy opravující vojenskou / civilní radiolokační techniku, jestli nemají na nějakém tom zapadlém místě něco vhodného k vyřazení …

Bunkr ve Znojmě – Zdroj:Mapy.cz

Bunkr ve Březí

Šest set metrů komplikací a proč chce Karlovarák na jižní Moravě poštovní schránku na bunkru

Jak jsem už dříve psal, zastupitelé Znojma teprve 18. 2. 2019 rozhodnou, jestli mi prodají pozemek pod bunkrem na okraji Znojma – v Oblekovicích.

Jako rozený Karlovarák „nepostižený Moravou“ jsem v roce 2018 ve Březí teprve zjišťoval a „za pochodu se učil“, jaké drobné rozdíly v myšlení a přístupu lidí k věcem a lidem od Prahy a dál „na západ“ versus jižní Morava jsou. Několikrát jsem si vyslechl ve Březí a v Mikulově místo přivítání ve stylu „Dobrý den“ třeba „zku*vený Pražák“ než jsem pochopil, že to vlastně nic neznamená. Jako Karlovarák s plzeňským přízvukem a karlovarskou RZ na autě jsem na to byl imunní. A mohl za to bunkr, který jsem tehdy ve Březí koupil od Ministerstva obrany, abych si po nějaké době ve Březí našel i pár moravských přátel a pochopil několik místních zvyků a tradic. Teďka už není rok 2018 a nejsem už příliš často ve Březí, ale je rok 2019 a snad už jsem pár věcí pochytil a naučil se. Třeba i to, že existuje rivalita mezi Mikulovským a Znojemským vinobraním.

Že Mikulov těží z lepšího silničního spojení s Rakouskem a Brnem a z nedaleké Lednice. Že Znojmo se snaží, jako každé město, taktéž bojovat o přízeň turistů. Že Znojmo má #ZnojmoChutná. A že mi připadá, že peníze a možnost předvést se před sousedy jsou na jižní Moravě na prvním místě na můj vkus někdy až příliš často a přitom si někdy nestihnou uvědomit, jak dobře se vlastně mají (nemám na mysli průměrnou výši mezd). A že někdy používají otázku „A co z toho / kolik budu mít já/on?“ na můj vkus až příliš často. Ale zpět k tématu.

Oprava bunkru bez přívodu elektrické energie na jižní Moravě pro Karlovaráka z Prahy je možná, ale komplikovaná, ale faktem je, že bunkry se prostě v západních Čechách zatím stále běžně neprodávají, takže se snažím opět na Moravě.

Před pár dny jsem dostal od EONu odpověď na mojí žádost, jestli je možné zřídit elektrickou přípojku u bunkru v Oblekovicích pro můj chystaný projekt SatelitníBunkr.cz. Je to možné, ale musím se „prokopat“ na vlastní náklady asi 600 m směřem k jinému bunkru „Na Hrázi“, takže je to svým způsobem utopie.

EON – 600 metrů k elektrice

Zajímalo mě, jestli je nějaká šance se připojit na nějakou elektrickou přípojku z nedalekých zahrádek, anebo nedalekého vzdušného vedení. Asi ne, protože jsem dostal opět nabídku, ať se „prokopu“ na své náklady oněch cca 600 metrů. Pokud se nestane „zázrak“, jedinou možností bude aku nářadí, případně elektrická benzínová centrála, anebo solární panel s měničem a trakční autobaterií. To nezní pozitivně, ale asi je nutné se s tím naučit žít. Ve Březí jsem měl štěstí v neštěstí, tam mi EON nabídl, že mě připojí na své náklady, zaplatím si jen standardní poplatek podle rezervovaného elektrického příkonu, stačí si jen pár let počkat…

Dalším nápadem, kterých bych chtěl v případě možností zrealizovat a který zkoumám, je možnost budoucího zřízení poštovní schránky i na bunkru v Oblekovicích. Ve Březí se mi to podařilo, nastudoval jsem zákon a předpisy, navíc bunkr byl vedle zpevněné cesty, pošta potvrdila doručování. Můj bunkr ve Březí se tak stal asi prvním bunkrem v ČR, který měl vlastní adresu a poštovní schránku, na kterou probíhá běžné doručování. Lidem se to asi pro netradičnost líbí – viz první poštovní schránka na bunkru.

Na začátku byly čistě praktické důvody (doručování materiálu na obnovu bunkru), takže proběhlo přidělení evidenčního čísla na bunkr, o něco později jsem se dozvěděl, že existuje „reálná sociální síť“ na vzájemné doručování skutečných pohlednic po celém světě – PostCrossing.com.

PostCrossing

PostCrossing

Využil jsem toho a zaregistroval se, poslal pár prvních pohlednic a jak se zdá, lidé nedostávají pohlednice z bunkru každým dnem. Takže nejen v Německu, Austrálii, anebo Číně vítají, že „dostali pohlednici z bunkru v ČR s vlastní adresou“. Když se bunkr v Oblekovicích stane mým, rád bych z něho udělal alespoň druhý bunkr v ČR s vlastní poštovní schránkou.

Proč? Proč ne?! Nechám se tedy překvapit a počkáme, jak to 18. 2. 2019 ve Znojmě u zastupitelů dopadne, držte mi (si, pokud jste ze Znojma / Oblekovic a okolí) palce!

Pavel

Satelitní bunkr přitahuje pozornost, já nikam nepospíchám, jsem na začátku

Se zpožděním jsem si všiml nedávného článku ve Znojemském deníku a souhlasím s názorem, že nelze mít z každého řopíku muzeum.

Protože ve Znojmě opravdu nemám žádné příbuzné a nikoho tam neznám (jedna výjimka – zdravím E. do Znovínu), těší mě, že mojí aktivitu vítá třeba i zmiňovaný pan architekt (také ho neznám) z města Znojma. Protože nikoho ve Znojmě neznám, tak nikdo nemůže znát mě, tak bych chtěl uvést na pravou míru pár drobností, které se ve článku objevily – asi zapůsobil nějaký „tiskařský šotek“, na druhou stranu mám radost, že se novináři zajímají i o „kus betonu“ a souvisí to s mou pozastavenou aktivitou ve Březí (Satelitní řopík).

 1. Město Znojmo jsem požádal jen o pozemek (a ne pozemky) kde stojí bunkr. Bylo by fajn mít i pár metrů pozemku okolo, abych tam mohl umístit v budoucnu případně i nějaké doplňky (třeba se mi jednou splní sen a seženu nějaké ty protitankové překážky typu rozsocháč), postavit třeba stožár na vlajku, mít místo na malou lavičku, zvlášť když když si uvědomíte, že nejsem „Znojemák“ a všechno musím tak nějak dovážet, asi vám to přijde logické mít i nějaký pozemek okolo. V tuto chvíli ale žádám jen o pozemek pod bunkrem. Mým cílem je zatím hlavně vnější, vzhledová stránka bunkru. Proč jsem tedy žádal jen o tu část pod bunkrem? O prodeji pozemku pod bunkrem se bude teprve rozhodovat (18.2.2019), takže pěkně postupně, pak tady jsou mé finanční a časové možnosti. Protože uvnitř zatím muzeum neplánuji, nebudu žádat ani o žádné dotace od státu / samosprávy, takže moje možnosti nejsou neomezené a financuji ze svých peněz, zároveň ale chci udělat něco hezkého i pro okolí. Nechci navíc nikoho ve Znojmě „vyděsit“, když mě zatím nikdo nezná, naštěstí můžu ukázat alespoň částečný výsledek své práce ve Březí. Oproti mé bývalé aktivitě ve Březí je tady navíc jeden podstatný rozdíl – okolí je pěkné a městem udržované, zatímco ve Březí jsem vyklízel a srovnával obecní pozemek za pomoci najatého bagristy, kterého mi sice doporučili na obci, ale platil jsem ho ze svých peněz. Podtrženo sečteno, zatím žádám jen o pozemek s bunkrem.
 2. Titulek a perex článku mi sice nepřijde úplně šťastný, protože by to mohlo třeba u někoho kdo mě nezná evokovat to, že u bunkru třeba druhý den přistane nějaká hvězdná loď ze Star Treku, ale žijeme v mediální době a noviny se musí prodávat, takže z vlastní zkušenosti vím, že v novinách je profese jménem „titulkář“, který má nadpisem článku a začátkem zaujmout, aby na něj kliklo co nejvíce lidí. Tak to prostě je.
 3. Satelitní parabola na bunkru (když zastupitelé prodají pozemek s bunkrem) nějaká určitě bude, jen si nejsem ještě zcela jistý, jestli budu přemisťovat přesně tu anténu ze Březí – rozdíl je v tom, že bunkr ve Znojmě je o něco více zapuštěný v zemi a nechci, aby anténa byla příliš velká, aktuálně sháním o něco menší, pokouším se o průměr 2 – 2,5 metru, zatím ale bez úspěchu. A něco více o anténě? Tady je vysvětlení z řopíku ve Březí.
Takhle jsem se představoval ve Březí

Takhle jsem se představoval v roce 2018 ve Březí, ale vedení obce jsem nezaujal, obec řešila důležitější věci.

 

V archivu se něco o Satelitním bunkru dochovalo

Dobrých zpráv není nikdy dost, dneska se to povedlo Vojenskému ústřednímu archivu. Oproti hledání informací ohledně řopíku ve Březí jsou údaje pro Znojmo katalogizované a nebudu je muset naslepo hledat v několika kartonech. Díky VÚA za dobrou zprávu. Read more

Satelitní bunkr Znojmo - srpen 2018

Přidány fotografie – nic pro slabší povahy

Dnes byla aktualizována Fotogalerie, najdete zde nově fotografie vnitřní a vnější části bunkru. Fotografie jsem pořídil během srpna. Máme zde výherní otázku – kolik byste od Ministerstva obrany chtěli za to (ano, kolik by oni museli zaplatit vám), že si tento bunkr vezmete a něco s tím provedete? 🙂

Finále se blíží – Rada města doporučuje prodej a další novinky

Vypadá to, že se nic moc neděje, ale opak je pravdou!

 1. Rada města Znojma doporučila zastupitelům prodej pozemku s bunkrem do mého vlastnictví
 2. Pro bunkr se povedlo zamluvit vchodovou mříž a pancéřové dveře – vyzvednutí na jaře, až počasí dovolí
 3. Zakoupena krytka vchodové střílny
 4. Podána žádost na EON ohledně možnosti připojení elektrické energie
 5. Podána žádost na Českou poštu s dotazem, zda-li po přidělení evidenčního čísla bude doručovat poštu do Satelitního bunkru, aneb na Satelitním řopíku se to osvědčilo
 6. Zakoupena poštovní schránka (stejná jako na Satelitním řopíku) pro případ, že by byla v blízké budoucnosti vyprodána
 7. To je pro dnešek vše!

Čeká se na vyhodnocení nabídek

Město Znojmo obdrželo mojí nabídku na odkup pozemku s bunkrem a v následujících týdnech se rozhodne, zdali má nabídka bude vítězná.

Držte mi palce!

Sledovat můžete také Facebookové stránky Satelitního bunkru.