Potvrzeno! Satelitní bunkr si bude povídat přes vesmírné satelity Iridium

Přirovnal bych to například ke stavění modelů ve skleněné láhvi, atd. Jistě znáte: „Tolik práce, a přitom taková blbost, co?“

Satelitní bunkr dostane připojení k vesmírným satelitům. Nehledejte za tím žádné spiknutí, ani podezřelou činnost. Satelitní bunkr ve Znojmě dostane připojení do vesmíru, bude reportovat teplotu, úroveň nabití akumulátoru v bunkru a třeba i rozsvěcet dnes ještě neexistující malé blikající světélko na stejně zatím neexistující anténě. A měsíční připojovací poplatek bude ve výši jednoho skromnějšího obědu.

Pozadí příběhu ve stručnosti:

Bylo to původně zařizováno od podzimu 2018 pro Satelitní řopík ve Březí a vyplynulo to z aktuální a původně neplánované situace – satelitní řopík ve Březí po několika měsících práce na obnově okolí u bunkru díky náhodě dostal satelitní anténu. O dalších několik měsíců vznikl nápad, když už je to dvojnásobný satelitní řopík s velkým „S“, proč jej neudělat trojitým Satelitním řopíkem s nějakou vazbou na satelity. Nápad jednoduchý, ale jak to zrealizovat s důrazem na praktičnost, vzhled, časové možnosti a hlavně cenu. Následovalo hledání použitého zařízení ze zahraničí, sbírání informací, pomohla trocha tvrdohlavosti a také špetka štěstí.

Řopík s poštovní schránkou a připojením do Vesmíru. Americká technologie a systém, přičemž jedna součástka na všech satelitech je vyrobená v České republice – v Brně, satelity jako celek byly přitom navrženy ve Francii. Technická pomoc a prvotní rady díky jednomu technikovi z Ruska, který pracuje ve firmě která tyto služby jako jedna z nemnoha na světě zákazníkům zajišťuje. Tomu říkám mezinárodní zapojení. Západ, východ, my zase „uprostřed“, taková neplánovaná historická paralela, dalo by se říci.

Každopádně pro mě žádná politika, prostě jenom lidi z masa a kostí co přemýšlí, jak ten nápad zrealizovat. Snad jen ta smlouva v ruštině je pro mě drobnou komplikací, protože rusky nerozumím (už jsem se ve škole neučil), naštěstí všechno se řeší v angličtině. Potěší podobný smysl pro humor napříč státy, ať už je to technik z USA, Francie, anebo Ruska. O to víc si toho vážím. To vše na původně Československém bunkru… A když už jsem u toho, něco o té komerční telekomunikační síti Iridium si můžete přečíst například na serveru Kosmonautix

Takže tak.