Aprílové novinky

Tento víkend a dnešek heslovitě:

  1. Kontrolní návštěva ve Březí, konzervační práce, demontáž části věcí z antény, vyzvednutí dopisů a naložení přebytečného drobného materiálu – převoz na Satelitní bunkr
  2. Dovoz vchodové mříže, uložení pancéřových dveří ve Znojmě (dveře není zatím možné nainstalovat)
  3. Jednání na radnici ve Znojmě, dojmy dobré, došlo k dojednání dalšího termínu návštěvy na další prezentaci. V Březí mi nikdo takovou pozornost, ani zájem, nevěnoval. Nevím jak to dopadne, ale minimálně přístup je dost odlišný.
  4. Zloději kovů kdysi při vykrádání pancéřových z bunkru uřízli kromě jiného část dveří, spodní čep jim nešel vyjmout, tak prostě uřízli část 10mm silných dveří, aby je dostali ven. A ten zbytek co zůstal samozřejmě překáží při snaze nasadit nové dveře.
  5. Zmrzačený bunkr se zbytkem dveří a zaseklým čepem versus moje „kombíková hobbydílna“ – 2:0 pro bunkr. Sobotní, a ani nedělní, pokus o vyndání spodního čepu a zbytku dveří nevyšel. Nepomohl ani olej, ani větší kladivo, nepomohla ani klasická elektrická příklepová vrtačka s množstvím vrtáků i do železa. Když to nejde silou, použij větší sílu, říká se. Nastal čas použít můj „Goliáš tým“ – trakční akumulátor 12V 180 Ah, 2000 (4000) Wattový měnič  12 V / 230 V, pneumatické bourací kladivo, SDS plus vrtáky neznámých výrobců (bohužel přítomné SDS vrtáky byly do železobetonu, takže na vrtání pneumatickým bouracím kladivem až na závěr nedošlo, zkusil jsem i vytlučení). Nevyšlo to. Moje původní představa, že uříznu horní část vystouplého čepu a zbylou část pak pomocí kovové kulatiny násilím vytluču, se během dne rozplynula jako pára nad hrncem. Za stavu lehkého zoufalství jsem nasadil vrtací kladivo a „probíječ zdí řopíků“ – čtyřbřitý SDS plus vrták Bosch do železobetonu o průměru 18 mm, který vrtá i skrz armování. Prohrál jsem i tak. Je potřeba více pokory, snahy a lepší technika (autogen), anebo silná elektrocentrála a svářečka. Slabou útěchou mi budiž fakt, že spodní čep byl v minulosti pravděpodobně trochu „zavařen“, což se ukázalo až v průběhu mého boje, takže moje snahy o vytlučení byly předem pravděpodobně odsouzeny k neúspěchu.
  6. Začal jsem alespoň s očistou vnější části řopíku – odmechování za pomoci úhlové brusky a nasazeného ocelového kartáče.
  7. Zhodnocení: příště to snad bude lepší… 🙂